Uzanlar, Bir Korku İmparatorluğu - Nedim Şener - EPUB PDF Ekitap İndir

Uzanlar, Bir Korku İmparatorluğu - Nedim Şener - EPUB PDF Ekitap İndir

Uzanlar, Bir Korku İmparatorluğu - Nedim Şener - EPUB PDF Ekitap İndir

Türk vergi mükelleflerine...
İmar Bankası yolsuzluğu ortaya çıkmasaydı dahi bir gün Uzanlar hakkında kitap yazılacaktı. Onlar, Türkiye'nin en "gizemli" ama "en hızlı yükselen" sonuçta da "en hızlı düşen" ailesiydi.
İş dünyasından bile kimsenin tanımadığı bu ailenin "gizemli yapısı" bile kitap konusu olacak kadar ilgi çekici. Keşke topluma yükledikleri fatura 8.5 katrilyon lira gibi (5.7 milyar dolar) büyük bir rakam olmasaydı. Faturayı ödeyenler, bu kitapta ortaya konulan gerçekleri öğrenme hakkına sahip. Çünkü Türkiye'de yaşayan herkes İmar Bankası'nın faturasını bugün ve gelecek on yıllarda daha az eğitim olanağı, daha az sağlık hizmeti ve daha düşük bir hayat standardı olarak ödeyecek.
İşte bu nedenle kitabı, İmar Bankası, el konulan 22 banka ve kamu bankalarında oluşan zararın neden olduğu 77 milyar dolarlık faturayı sırtlanmak zorunda bırakılan Türk vergi mükelleflerine adıyorum.
Her şey 24 Ocak 1980 ekonomik istikrar kararlan ve ardından gelen 12 Eylül 1980 darbesiyle başladı. Serbest piyasacı söylemiyle Anavatan Partisi Genel Başkanı Turgut Özal’ın damgasını vurduğu 1980’lerde yaratılan yeni sermayedar kesim, 1990’larda da "gösteriş ekonomisinin" vitrinini oluşturdu.
Türkiye’nin en büyük holding sahipleri tarifeli uçaklarla seyahat ederken, onlar özel uçakların en pahalısına sahip oldular. Yatların en büyük ve gösterişli olanı, boğazın sırtlarında lüks villa, kenarında ise yalı olmazsa olmazlar arasındaydı. Ağızlarındaki pahalı purolar gazete sayfalarındaki fotoğraf çerçevelerinden taşıyordu. Turgut Özal’uı yarattığı sınıfa, 1990’lardaki koalisyon hükümetleri döneminde her partinin "adamları" eklendi. Onlar da oldukça açık olan arayı kapatmak için ellerinden ne geliyorsa yaptılar.
Üreterek sermaye birikim alışkanlığı olmayan bu sınıfın önemli isimleri, soyulabilecek bir devlet kaynağı kalmadığından, devletin imkânlarını kullanarak servetlerine servet kattılar. Haksız olarak teşviklerden yararlanma, hayali ihracat, banka lisansı alma, yasa ve yönetmelikleri kendi çıkarlarına göre düzenletmeye kadar varan ayrıcalıklar bu sınıfın zenginliklerini katmerledi.
Yeni bin yılın eşiğine kadar hak edilmemiş ultra-lüks bir yaşam, "dokunulmazlık" zırhı sağlayan medya gücü ile birleştirilince kolay erişilemeyecek "Fildişi kuleler" oluştu.
Böylece "gösteriş ekonomisinin dokunulmaz tiranlıklan" yaratıldı. Birçoklan bu kişilerin kimler olduğunu biliyor, ancak bazılarının "Kim bunlar?" diye sorduğunu da duyar gibiyim. 1999 yılından bugüne kadar el konulan 22 banka sahibinin ismi alt alta yazıldığında, yukandaki sorunun yanıtı olabilecek kısa bir liste edinilecektir.
EPUB PDF Ekitap İndir

EPUB PDF Ekitap İndir0 Yorumlar