Asagidaki Yangin - William Golding - EPUB PDF Ekitap indir


Asagidaki Yangin - William Golding - EPUB PDF Ekitap indir

Asagidaki Yangin - William Golding - EPUB PDF Ekitap indir

Albay Anderson biraz yana döndü, ellerini ağzının iki yanına siper ederek kükredi.
"Direk başı!"
Genç Willis'in hareketsiz bedenini taşımak için yukarı gönderilen adam emri duyduğunu gösteren bir el işareti yaptı. Albay Anderson ellerini ağzının iki yanından çekti, kendine göre normal sayılacak bir ses tonuyla bağırdı.
"Çocuk ölmüş mü?"
Adam bir yanıt verdi galiba ama sesi Albay'ınki gibi gür olmadığı için rüzgârın, denizin sesine karıştı; üstelik gemi sallanıp duruyordu, yani ben bir şey duyamadım. Adamdan daha aşağıda, muharebe gabyasının üzerinde bulunan Teğmen Benet en az Albay'ınki kadar yüksek ama onunki gibi bas değil tenor sesiyle bağırarak adamın söylediğini yineledi.
"Bilmiyoruz ama bedeni buz gibi."
"Aşağı indirin hemen!"
Willis kıt zekâlı asteğmenlerimizden biriydi. Beceriksizliği yüzünden gabya çubuklarımızı kaybetmiştik. Bu nedenle Willis, onların yerine donatılan ince direk üzerindeki serende farklı vardiyalarda nöbet tutmakla cezalandırılmıştı. Uzun bir sessizlik oldu; direk başındaki gemici Willis'in hareketsiz bedeniyle güreşiyordu. Hemen yardım etmesi için yanına bir gemici daha gönderildi. Willis'in bedeni aşağı sarktı. Onu öyle görünce soluğumu tuttum. Ama Willis'in bedeni tabure gibi bir şeye sıkıca bağlanmıştı; aşağı sarkıtılırken halatın ucunda sallanıyor, kendi çevresinde dönüyor, gemi savruldukça direğe çarpıyordu.
"'Adamı sıkı tut, seni ahmak herif!"
Vardiyaları başladığı için ana direk donanımına konumlanmış gözcüler Willis'in bedenini, kucaklarında bir bebek taşıyormuş gibi büyük bir özenle elden ele geçirdi. Teğmen Benet muharebe gabyasından aşağı halatın üstünde kaydı, güverteye yumuşak bir iniş yaptı.
"İşte bu kadar!"
Çocuğun yanında diz çöktü. Albay Anderson yukarıdan seslendi.
"Ölmüş mü. Bay Benet?"
Benet kibar bir hareketle şapkasını çıkardı. Yanına yaklaşınca gür, sapsarı saçlarını gördüm.
"Hayır efendim. Hadi beyler. Onu topların oraya götürelim. Bir, iki, üç..."
Willis'i taşıyan küçük topluluk, her konuda olduğu gibi tıp konusunda da uzmanlık taslayan Teğmen Benet ile birlikte basamaklardan, yani merdivenlerden (artık merdivenler demeyi yeğliyorum, görüyorsunuz) inip gözden kayboldu.
O sırada vardiya nöbetinde olan seyir amiri Bay Smiles'a döndüm.
"Bana ölmüş gibi geldi."
Albay öfkeyle hırladı. Nöbetteki bir subayla konuşarak onun Emirleri'ne bir kez daha karşı gelmiştim. Ancak bu kez, çocuğun hayatını tehlikeye atmak pahasına cezasını uzatmakla hata ettiğinin farkındaymış gibi yüzünü buruşturup -sahnede olsak eminim seyirciler hırlamasını da duyardı-odasına çekildi.
Bay Smiles ufuk çizgisine uzun uzun baktı. Sonra da geriye kalan bir kaç yelkenimizi incelemeye koyuldu.
"Tam ölme zamanı."

Kitap Adı: Aşağıdaki Yangın:Deniz Üçlemesi:3
Yazar: William Golding
Çevirmen: Banu Tellioğlu
EPUB PDF Ekitap indir

EPUB PDF Ekitap indir

0 Yorumlar